Reuters Institute při Oxfordské univerzitě uveřejnil své každoroční predikce týkající se vývoje žurnalistiky v digitálním světě v následujících 12 měsících. Jaké klíčové trendy z výzkumu plynou pro oblast médií a AI?
Ve zprávě s názvem Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025, která vychází každoročně už od roku 2012, naleznete zmapované názory 326 vysoce postavených mediálních manažerů z více než pěti desítek zemí v kombinaci s analýzou trendů v digitálních médiích. Jde o unikátní průzkum, jehož cílem je pomoci mediálnímu světu připravit se na blízkou budoucnost.
Jaké hlavní informace o využití umělé inteligence si média ze zprávy mohou odnést?
Hlavní využití AI spočívá v automatizaci redakčních procesů
Automatizaci, například tagování nebo přepisy mluveného slova na text, považuje za velmi důležité 60 procent oslovených redakcí a za celkem důležité dalších 36 procent, tedy téměř všechny. Oproti loňskému roku se jedná o několikaprocentní nárůst.
AI se také často využívá u distribučních a doporučovacích mechanismů (například lepší personalizace domovských stránek, 80 procent) a při vytváření obsahu s dohledem redaktora (například shrnutí a titulky, 77 procent).
Z uvedených dat vyplývá, že většina redakcí přijala možnosti implementace AI do redakčních procesů za své a v tomto roce se chystá v tomto trendu pokračovat.
Generativní AI proměňuje práci novinářů
Celkem 87 procent oslovených manažerů souhlasí, že generativní AI úplně nebo částečně změnilo práci v jejich redakci. Nejčastěji se jedná o přepisování audia na text nebo převádění textů na audio, o automatické shrnování článků a překládání do cizích jazyků.
Platí, že různé redakce preferují různá řešení. Některé mediální domy (např. JP/Politikens) nabízí svým novinářům možnost vygenerovat hrubou verzi článku z několika bodů, další (např. finský Helsingin Sanomat) se vydávají cestou RAG (Retrieval-Augmented Generation). Tato technologie novinářům pomáhá vyhledávat a ověřovat informace s využitím důvěryhodných zdrojů.
Podle některých manažerů lze využíváním AI v investigativní či datové žurnalistice ušetřit i měsíce práce.
Nové metody interakce se čtenáři
Výrazných proměn doznává i způsob konzumace mediálního obsahu. Klasické formáty (text, infografiky, audio a video) doplňují i zcela nové typy interakce, jako jsou například chatboty, hlasoví asistenti nebo chytrá vyhledávání. Některá média (jako např. americký časopis Time) už nyní nabízí možnost “povídat si” o článku s digitální verzí jeho autora. The Washington Post pak nabízí svým čtenářům možnost klást dotazy AI asistentovi, který pak vyhledá příslušné informace v archivu.
Pokračující boj o obsah
Zpráva v neposlední řadě zmiňuje i obavy mediálních manažerů z dalšího vývoje AI, především ve spojitosti s posilováním technologických gigantů. Například u populárních externích chatbotů typu ChatGPT hrozí, že si čtenář přečte pouze vygenerovaná shrnutí a na původní zdroj se ani nepodívá. Připraví tak média o příjmy z reklamy.
Na všeobecně panující pesimismus zpráva ale reaguje tím, že mnoho tvůrců velkých jazykových modelů se již vydalo cestou spolupráce s médii, jelikož si uvědomují potřebu čerpat z kvalitních a ověřených zdrojů. Partnerství zpravodajských webů a firem zaměřených na generativní AI by tak mohlo fungovat lépe než vztah médií a sociálních sítí. Jejich prostřednictvím sice média mohou komunikovat se svými fanoušky, ale zároveň se každý rok citelně snižuje počet prokliků ze sítí na články, což poznamenává příjmy daného média.
Nevýhody pro menší mediální domy
Je ale nutné dodat, že za kratší konec pak mohou tahat nezávislé, menší a regionální tituly, jejichž vyjednávací pozice bude vůči nadnárodním gigantům slabší. I proto chtějí skoro tři čtvrtiny oslovených s AI společnostmi vyjednávat kolektivně jménem všech médií. Netrpělivě se očekává i výsledek žaloby, kterou podaly New York Times na OpenAI za neoprávněné užívání obsahu. Ačkoliv je pravděpodobné, že se celá záležitost nakonec vyřeší dohodou, mohlo by to inspirovat k podobnému postupu i další vydavatelství.
Jak může Geneea pomoci?
Pokud hledáte partnera v AI inovacích, jsme tu pro vás. Zatímco zpráva Reuters svědčí o bezprecedentním nástupu AI do všech fází mediálního procesu, investice do AI nemusí být nákladné, není kvůli nim nutné budovat vlastní tým, a ve výsledku mohou ušetřit tisíce eur každý měsíc.
Ať už chcete pomoci s automatickými tagy, generovat shrnutí článků, umožnit svým novinářům rychlé a spolehlivé prohledávání vlastního archivu či jiných důvěryhodných zdrojů, nebo snad máte nápad na projekt, pro jehož uskutečnění je AI nezbytné, napište nám. Díky dosavadní implementaci stovek zdařilých řešení máme k dispozici osvědčené postupy a jsme si vědomi i možných rizik. S námi realizujete své projekty úspěšně.
Chcete se dozvědět víc? Kontaktujte nás.